Designér měsíce březen - Martin J. Pouzar

 

MARTIN J. POUZAR

Martin Jošt Pouzar je všestranný výtvarník zabývající se šperkem, bižuterií, grafikou a designem. Převážně se však věnuje tvorbě autorských šperků a objektů. Martin J. Pouzar se narodil v Jablonci nad Nisou, kde studoval na místní Střední uměleckoprůmyslové škole v ateliéru významného českého šperkaře Vladimíra Komňackého. Na školu se zakrátko vrátil jako odborný pedagog, kde působil celých devět let, do doby než se svým kamarádem založil studio Pentimenti, kde pracoval jako grafik a designér. Svou profesní kvalifikaci se rozhodl ještě rozšířit v ateliéru Průmyslového designu na Fakultě multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, kde studoval pod odborným vedením významné osobnosti českého designu Pavlem Škarkou. Byl účastníkem mezinárodních šperkařských sympozií a má za sebou několik samostatných výstav a mnoho společných výstav a prezentací na přehlídkách designu a na veletrzích u nás i ve světě. Je zastoupen ve sbírkách Muzea skla a bižuterie v Jablonci n. N., Muzea Českého ráje v Turnově, Severočeského muzea v Liberci a v mnoha dalších soukromých sbírkách v České republice a v zahraničí. Je též zakládajícím členem šperkařského uskupení MAKAM MAKAM.

Je zřejmé, že tvorba Martina J. Pouzara je silně ovlivněna místem kde žije – jabloneckým bižuterním a sklářským průmyslem. Jeho díla vždy nesou znaky prvotřídního řemeslného zpracování, do kontrastu rád staví technicistní prvky a jemnost skleněných perlí nebo jiných bižuterních komponentů. Dalšími charakteristickými prvky jsou čisté geometrické tvary, promyšlená konstrukce, vtip a velký smysl pro detail. Momentálně pracuje převážně z nerez oceli a akrylátového skla. Nebojí se však jakéhokoliv materiálu a ve své autorské tvorbě také rád zpracovává různé nalezené věci – věci, které si už něco zažily. Ty pak staví do nových kontextů.

Momentálně můžete v designshopu vidět a zakoupit šperky z kolekce Ceé, a také náhrdelníky z nové kolekce MÁMÁM pod značkou POUZAR&OVÁ, kterou před nedávnem založil se svou manželkou výtvarnicí a šperkařkou Veronikou Pouzarovou.

Martin J. Pouzar nadále žije a tvoří v Jablonci nad Nisou, pod vlastní značkou POUZAR.

www.martinpouzar.com
www.facebook.com/MJPouzar

 

 

 

 

 

 

Doprovodné programy pro tento týden

Pondělí

Úterý

Středa

Čtvrtek

Pátek

Neděle

Nid: 7
Nid: 21
Nid: 23
Nid: 24
Nid: 22