Ivana Zochová – HPONI

22. 09.2019 - 09. 02.2020

Výstavní prostor: WHITEBOX

Kurátorka: Radka Zahradníková

Vernisáž 21/9

Může být produkt nejen otrávenou návnadou ale i lékem? Může být utopie uskutečňovanou metodou a nikoli místem? Může být to, co hledáme, ne-produkt, jehož smyslem je ohledávat slepá místa produktu a prohlubovat úroveň naší účasti ve světě?     Jiří Maha

 

Ivana Zochová (narozena 1983, Kadaň) je konceptuální umělkyní, která ve své tvorbě využívá fotografii a vytváření objektů a instalací. Vystudovala ateliér Textilní tvorba u prof. Bohdana Mrázka ak. mal, na Fakultě umění a designu na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. V současné době zde působí jako odborná asistentka v ateliéru Performance u doc. Jiřího Kovandy a také je studentkou doktorandského studia Vizuální komunikace.

Vytvoření nové značky, nové koncepce, nových produktů. Zochová se pustila do vývoje celého brandingu k něčemu co je, ale také není. V logu vidíme jepici, která je v pozici uroboros, ale do svého vlastního ocasu se ústy nezakousne, jelikož ve svém posledním stádiu života žádné nemá. Téma pomíjivosti a fascinace lidského prahnutí po věcech je v tomto projektu stěžejní.

Zochová postupovala tak, jak se vytváří nová oděvní kolekce. Prozkoumala materiály, ze kterých vytvořila své vlastní návrhy. Podmínkou bylo, aby vše bylo z velké části z recyklovatelných a nejlépe přírodních materiálů, které jsou vyráběny na území České Republiky. Většina materiálů je získána ze dřeva, z obnovitelného zdroje. Využívá celulózy, která je obsažená v celofánu a v lepence. Poté pracuje s překližkou, přírodní pryží a s materiály, které se nazývají EVA a TENCEL.

Obuv, šaty a batoh jsou nejpodstatnější a nejfunkčnější částí oblečení, které používáme a jsou společensky korektní. Produkty jsou jak minimalistické, tak nápadité, ale hlavně mají krátkou životnost a příroda je sama dokáže úplně rozložit. Zochová láká pozorovatele jednoduchostí, jinakostí, ale také nedosažitelností. Tyto produkty jsou a zůstanou pouze artefakty jednoho projektu. Lidé je nikdy nebudou moci využít.

 

Doprovodné programy pro tento týden

Pondělí

Úterý

Středa

Čtvrtek

Pátek

Sobota

Neděle

Nid: 7
Nid: 21
Nid: 23
Nid: 24
Nid: 22