Tomáš Smetana – Přátelé – CAFÉ FATAL

06. 04.2014 - 01. 06.2014

Tomáš Smetana, bravurní kreslíř, obdařený výjimečným smyslem pro výrazovou zkratku a schopností citlivě zachytit látkovou a strukturální podstatu zobrazovaných objektů, otevírá výstavou „Přátelé“ nový expoziční program Café fatal v kavárně a přilehlé chodbě galerie GASK. Výstavní dramaturgie Café fatal přibližuje práce umělců spjatých bezprostředně s kutnohorským regionem a jeho nejbližším okolím.

Stěžejním výtvarným a komunikačním prostředkem Tomáše Smetany je kresebné a lineární zrcadlení skutečnosti v černobílém nebo barevně akcentovaném provedení. Kromě figurálních námětů se věnuje především zpracování intimních zákoutí bytových interiérů nebo květinových zátiší s anturiemi a zapomenutými drobnými okrasnými či užitkovými předměty. Z důkladně propracovaných kompozic obrazů na nás dýchá melancholická či nostalgická atmosféra okamžiků, v nichž jako by se zastavil čas. Stejně tak působí i výstava „Přátelé“, jež představí poprvé v plném rozsahu dlouhodobý cyklus (1995–2014) velkoformátových portrétů věnovaných okruhu lidí z umělcova prostředí. Nalezneme mezi nimi významné osobnosti z kulturní sféry: malíře, fotografy, herce, kunsthistoriky i sběratele umění.

Doprovodné programy pro tento týden

Pondělí

Úterý

Středa

Čtvrtek

Pátek

Sobota

  • 24.03. 13:00

    24. březba 2018 (sobota) od 13.00 hodin / CESTY ZA SNY - mezigenerační program pro rodiny k vybraným dílům ze stálé expozice Stavy mysli/ Za obrazem – obměny a intervence

  • 24.03. 15:00

     

    24. března (so), od 15.00 hod. / VIDĚT ČAS / Komentovaná prohlídka výstavy s jejími autory Danielem Hanzlíkem, Pavlem Mrkusem a kurátorkou Veronikou Marešovou.

Neděle

Nid: 7
Nid: 21
Nid: 23
Nid: 24
Nid: 22