0

Košík

Hledat Menu

Přijďte na výstavu Evropa Svatopluka Klimeše do Dusíkova divadla Čáslav

Přijďte na výstavu Evropa Svatopluka Klimeše do Dusíkova divadla Čáslav
11. 1. 2023

Srdečně zveme na výstavu Evropa do Dusíkova divadla Čáslav, výstava je společným projektem čáslavského divadla a GASK. Její kurátorkou je Adriana Primusová, kurátorka Galerie Středočeského kraje.

Výstava multimediálního umělce a dlouholetého pedagoga Svatopluka Klimeše se tentokrát vztahuje k místu, jehož srdcem se cítíme být. Jeho počátek je v mytologii spojován s únosem fénické princezny Európy, jehož se dopustil Zeus, nejvyšší z bohů, proměněný v býka. Svatopluk Klimeš tento výjev, inspirující umělce po tisíciletí, ztvárnil převedením malé zachovalé nástěnné fresky v Herculaneu s využitím vlastní fotografie do nového média, velkoformátového obrazu tvořeného popelem a propalováním. Hlavní a jedinečný výrazový prostředek autorovy tvorby, který používá již od šedesátých let, tj. oheň, mění strukturu a zanechává stopu v měnícím se procesu transformace. Zaujat myšlenkou neustálého procesu, autor ve své práci prostřednictvím propalování a popela vyjadřuje zájem o osud lidstva, stopy jeho minulosti, ale i o přítomný okamžik a očekávání budoucnosti. Výrazová forma současně vystihuje křehkost světa, ve kterém žijeme.

Klimeše zajímá především současný svět. Události z minulosti – dějin či mytologie – uvádí do současného kontextu. Jeho témata rezonují s dneškem. Avšak nevztahuje se jen k významným okamžikům a osobnostem dějin, ale často zaznamenává všední skutečnost.

Ústředním tématem výstavy je cyklus Evropanek, portrétů žen, s nimiž se autor osobně setkal na svých cestách po Evropě. U každé z nich je tu uvedeno křestní jméno, místo a datum narození, čímž se jednotlivé osoby konkretizují, aniž by byla zcela odhalena jejich identita. Jako první z cyklu vznikla v roce 2001 Němka Claudie. Během několika let pak následovaly další portréty různorodých charakterů inspirativních žen z několika dalších evropských zemí. Postupně tak vznikal konceptuálně pojatý otevřený cyklus záznamů rozmanitosti současné Evropy.

Vernisáž výstavy se koná v pátek 13. ledna od 18:00 ve foyer Dusíkova divadla v Čáslavi, k vidění je do 26. června.