Přijďte na výstavu Necenzurováno. Polské nezávislé umění 80. let a její doprovodný program!

V sobotu 27. května byla slavnostně zahájena výstava Necenzurováno. Polské nezávislé umění 80. let. Návštěvník má od neděle možnost shlédnout angažované umění ponořené do dějinného kontextu, které je aktuální i v dnešních souvislostech. Představeno je cca 230 děl šedesáti umělců, kteří v tomto období na protest proti vyhlášení výjimečného stavu bojkotovali kulturní politiku komunistických orgánů Polské lidové republiky. Výstava Necenzurováno je pokusem ukázat fenomén polského nezávislého kulturního hnutí osmdesátých let. Expozice v Galerii Středočeského kraje představuje sedm tematických okruhů, jejichž označení čerpá z názvů významných nezávislých výstav osmdesátých let nebo důležitých umělecký děl z této doby (Dusno, Oranžová alternativa, Kufrová výstava, Večeřadlo, Dřina, Květinový kříž, Proti zlu, proti násilí, Znamení kříže, Vězeňský obrázek, Vzteklý pes na zeleném pozadí).
Kurátorem výstavy je Tadeusz Boruta, kurátorem za GASK je Richard Drury. Vernisáž výstavy proběhne od 16:00 před výstavním prostorem Galerie 4 a v 18:00 bude následovat koncert polského kytaristy a zpěváka Lecha Janerky. Výstavu jako takovou doprovodí série přednášek, filmových projekcí a besed konaných v prostorách Galerie Středočeského kraje, v Knihovně Václava Havla a v kině Ponrepo. K výstavě vyjde průvodce v českém a anglickém jazyce a (ke konci výstavy) publikace v anglickém jazyce.
Výstava Necenzurováno. Polské nezávislé umění 80. let, kterou pořádá Galerie Středočeského kraje (GASK) v Kutné Hoře potrvá do 17. 9. 2023. Výstava se koná ve spolupráci GASK, Centra současného umění – Zámku Ujazdowski ve Varšavě, Institutu Adama Mickiewicze a Polského institutu v Praze.
Projekt byl podpořen z prostředků v rámci dotačního programu Ministerstva zahraničních věcí České republiky Česko-polské fórum.
Výstavu doprovodí série přednášek, filmových projekcí a besed konaných v prostorách Galerie Středočeského kraje, v Knihovně Václava Havla a v kině Ponrepo.
Podívejte se na kompletní přehled doprovodného programu:
Doprovodný program k výstavě Necenzurováno – Polské nezávislé umění 80. let
30. května / 19:00
Praha / Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13
Debata na téma Necenzurováno: umění a kultura v době nesvobody / Bělorusko
Fenomén nezávislé kultury a undergroundu pozdního komunismu v Polsku a Československu měl nejen umělecký, ale i společensko-politický význam a výrazně poznamenal naše uvažování o roli kultury ve společnosti a o významu svobody. Boj, který vedli tvůrci v našich zemích před několika desetiletími, je nyní údělem umělců v dnešním Bělorusku. Zásah cenzora, hrozba vězení nebo exil jsou každodenní realitou každého, kdo si touží udržet duchovní a tvůrčí nezávislost. Jak tvořit v takových podmínkách? Jaká je role umění a kultury v době nesvobody? Diskutovat budou: Galina Kazimirovskaya, dirigentka a sbormistryně pěveckého sboru CONCORDIA, a kulturoložka Yaraslava Ananka. Moderuje Jáchym Topol.
Organizátoři: Polský institut v Praze, Institut Adama Mickiewicze, Kancelář demokratických sil Běloruska v ČR
10. června / 14:00
Kutná Hora / GASK, Barborská 51-53
Komentovaná prohlídka výstavy Necenzurováno – Polské nezávislé umění 80. let
10. června / 16:00
Kutná Hora / GASK, Barborská 51-53
Hlasy: polská nezávislá poezie a doba nesvobody
Literární večer věnovaný polské opoziční literatuře 80. let a prezentace českého vydání básnické sbírky Jana Polkowského Hlasy (Głosy) – básnické reflexe krvavého potlačení stávek v Gdaňsku a Gdyni v roce 1970. Vedle autora se besedy zúčastní literární historik a ředitel Institutu literatury Józef Maria Ruszar a překladatelka Lucie Szymanowská.
Ve spolupráci s Polským institutem a Institutem literatury.
2. září / 13.00
Kutná Hora / GASK, Barborská 51-53
Komentovaná prohlídka výstavy Necenzurováno – Polské nezávislé umění 80. let
2. září / 15:00
Kutná Hora / GASK, Barborská 51-53
Setkání na téma Polsko-české vztahy ve výtvarném umění 80. let
2. září / 18.00
Kutná Hora / GASK, Barborská 51-53
Projekce filmu Tenkrát v Praze
V rámci diskusního večera bude promítnut dokumentární film Josefa Císařovského Tenkrát v Praze o situaci nezávislé hudební i obecně kulturní scény v Československu v 80. letech 20. století. Po projekci filmu bude následovat krátká rozprava s režisérem filmu a jeho hlavním protagonistou Milošem Čuříkem.
6. září / 19:00
Praha / Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13
Debata na téma Necenzurováno / Cenzura dnes
Žijeme ve společnosti, která princip svobody slova a svobody uměleckého vyjadřování považuje za jedno ze základních práv. Pochybnosti o reálném rozsahu naší svobody vyjadřování však narůstají. Jací jsou největší nepřátelé svobody slova v dnešní době? Politická korektnost? Algoritmy sociálních sítí? Grantové mechanismy v kultuře?
Organizátoři: Polský institut v Praze, Institut Adama Mickiewicze
Přehlídka polských trezorových filmů / 12. – 14. září
Praha / Kino Ponrepo, Bartolomějská 291/11
Organizátoři: Národní filmový archiv, Polský institut, Institut Adama Mickiewicze
12. září / 20:30
Promítání filmu Matka Králů (Matka Królów, rež. Janusz Zaorski, 1988)
13. září / 18:00 a 20:30
18:00 Bílá místa polských dějin – beseda s dokumentaristou Maciejem Drygasem a promítání jeho filmu Slyšte můj křik (Usłyszcie mój krzyk, 1991)
20:30 Promítání filmu Osamělá žena (Kobieta samotna, rež. Agnieszka Holland, 1987) s úvodem kameramana filmu Jacka Petryckého
14. září / 18:00
Promítání filmu Výslech (Przesłuchanie, rež. Ryszard Bugajski, 1989) s úvodem kameramana filmu Jacka Petryckého
Kutná Hora / GASK, Barborská 51-53
Komentovaná prohlídka výstavy Necenzurováno – Polské nezávislé umění 80. let
K výstavě je publikace a průvodce v českém a anglickém jazyce a merch v naší galerijní prodejně GASK SHOP.