GASK a vznik unikátních gobelínů

Gobelíny

Máme velkou radost, že se naše galerie zapojila do unikátního projektu – do spolupráce s Moravskou gobelínovou manufakturou (MGM), a sice do výroby dvou gobelínů vytvořených podle obrazů předních českých meziválečných umělců Josefa Čapka (1887–1945) a Jindřicha Štyrského (1899–1942). Jeden z nich byl již dokončen a druhý bude hotov v závěru tohoto roku. Moravská gobelínová manufaktura, která sídlí ve Valašském Meziříčí, se již více než sto let věnuje ručnímu tkaní klasických gobelínů, originálních koberců, uměleckých tapiserií a restaurování historických textilií.

Gobelín Vdovy na cestách

Tkaná tapiserie podle malby významného českého umělce a představitele surrealismu Jindřicha Štyrského zůstane po dokončení v České republice. Objednavatelem gobelínu je vlastník pražské funkcionalistické vily z 30. let minulého století, kterou zdobí řada kvalitních dobových děl včetně koberců od Antonína Kybala. Zadavatel si do interiéru přál takovou současnou tapiserii, která by se hodila do řešení interiéru. Za předlohu byl tedy zvolen Štyrského obraz Vdovy na cestách (kolem r. 1937),pocházející ze sbírek Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře.

Gobelín Touha

Je utkán dle komorního obrazu, pocházejícího z majetku Čapkovy vnučky. Tato malba patří k posledním umělcovým dílům a je datována rokem 1939, který se Josefu Čapkovi stal osudným. Po zatčení gestapem následovalo věznění v koncentračních táborech, kde bohužel na konci války zemřel. Do svých posledních děl vtělil tento zásadový humanista a odpůrce nacismu naději „na vzkříšení ideálů humanity a na osvobození vlasti“; na vybrané předloze pro gobelín venkovanka hledící do dáli symbolizuje právě touhu po svobodě.

Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze pořádáu příležitosti dokončení gobelínu Touha výstavu tapiserií. Tato výstava je k vidění do konce srpna, více se o ní dozvíte ZDE.

Pro ředitele gobelínky, akademického malíře Jana T. Strýčka (a kolektiv gobelínářek) je převod původního uměleckého díla do ručně tkané tapiserie vždy velkým tvůrčím zážitkem. Proces interpretace zahrnuje nejen pečlivý rozbor výchozí předlohy, včetně malířského rukopisu, ale i vcítění se do jedinečnosti díla a odhalení jeho podstaty. To vše směřuje k nalezení prostředků a forem adekvátních pro transformaci obrazu do tapiserie, která má své vlastní formální a technické zákonitosti a která je ve výsledku rovněž jedinečným uměleckým dílem. Na Štyrského malbě zaujala Strýčka výrazná barevnost, malířův spontánní projev s hustým rastrem štětcových tahů i jejich valérová modifikace.

Pro Galerii Středočeského kraje je tato spolupráce novou zkušeností a celý tým se těší na její výsledek.

 

 

Doprovodné programy pro tento týden

Pondělí

Úterý

Středa

Čtvrtek

Pátek

Sobota

Neděle

Nid: 7
Nid: 21
Nid: 23
Nid: 24
Nid: 22