Rozhovor s Petrou Hlavatou, autorkou instalace Parfém pro GASK

Rozhovor s Petrou Hlavatou, autorkou vonné instalace Parfém pro GASK

 

Můžete nám, Petro, ve stručnosti říci, co je obsahem Vaší práce?

Stručně tedy: obsahem mé práce je pomocí vůní seznámit lidi s historií vonných látek, která je dle mého historií lidstva. Vůně v mnoha podobách – vonné dýmy, léčivé přípravky, příroda i parfémy – tady s námi jsou celou dobu. Má původní profese farmaceuta i má záliba v umění a historii časem vyústila v Umění vůní, které již dvanáct let vyučuji na Škole čichu a dalších tematických workshopech. Vůně se dají užívat mnoha způsoby a jsou zde pro nás, pro radost, zdraví i poznání.

 

Jak jste se k tvorbě vůní dostala?

K tvorbě vůní, která je jen malou částí mé práce, jsem se dostala přirozeně. Celou střední školu – obor farmaceutický laborant – jsme na praxi něco míchali, čaje, masti, tinktury, vše. Po vysoké škole jsme s mužem hodně cestovali, především Orientem. Na cestách Východem jsem si uvědomila, jak je náš svět barevný, voňavý a pestrý. Po narození syna jsem se již nikdy do lékárny nevrátila a začala jsem tvořit, tedy míchat vonné esence, parfémy, kosmetiku pro vlastní užití. Z koníčku se rychle stala krásná vonná profese. Jsem tedy farmaceut, parfumér, který do vůní vkládá odkazy, vzpomínky, já vlastně hovořím jazyky vůní. Je to pro mne velmi přirozený způsob vyjádření.

 

Co Vás inspirovalo při tvorbě parfému pro GASK?

V Kutné Hoře to začalo stříbrem a Svatou Barborou, ta katedrála je dechberoucí, nádherná, vytvořila jsem pro ni kadidlo Salve Regina i parfém Stříbro pro Barboru. GASK byl důstojným pokračováním, jezuitská kolej, galerie moderního umění, kasárny, byla to výzva, spojit vše v čase a prostoru. Nakonec se to povedlo, inspirací mi byla barokní lékárna a její strop, nadčasová výstava Stavy mysli / Za obrazem a atmosféra celé budovy. Parfém a kadidlo Vita brevis / ars longa je zlatý, inspirovaný zlatým řezem – zlatou linií táhnoucí se dějinami.

 

Jak se Vám v prostoru jezuitské koleje pracovalo?

Pracovalo se mi moc dobře, Kutnou Horu jsem navštívila mnohokrát, to město má atmosféru i genia loci. Samotná kolej je důstojná, stabilní, velkorysá a hovořící jazyky věků – hodně toho zažila a je to z ní cítit. Velmi hezká a inspirativní byla komunikace s Lektorským centrem, čímž bych chtěla dámám poděkovat za krásnou příležitost. GASK je mimořádné místo, moderní, současné, a přesto staré pamětí i atmosférou, byla to opravdu krásná práce. Jsem za ni moc vděčná.

 

Kde si člověk může vytvořit vůni podle svých představ?

Vůni si lze vytvořit na našich kurzech – www.rafaella.cz. Pořádáme i workshopy na zajímavých místech: Klášter Kladruby, kde vznikl před pěti lety archiv vůní – www.klaster-kladruby.cz, Botanická zahrada hlavního města Prahy, Hospital Kuks. Věřím, že letos, až se zase uvolní opatření, bude možnost se seznámit s naší tvorbou i na workshopech v GASK. Společně připravujeme vonná setkání Vita brevis / ars longa, věnovaná historii, vůním a umění.

 

Jak nás mohou vůně, podle Vašeho názoru, ovlivnit? Mohou pomoci naší psychice v dnešní komplikované době?

O vůních se říká, že jsou potrava bohů nebo taky dech andělů, což je velmi poetické. Je dobré vědět, že vůně jsou s námi pořád, čich nelze vypnout, dokud dýchám, čichám. Náš nos a cítění lze rozvíjet a kultivovat, příjemné vůně nás uklidní nebo povzbudí, přírodní vůně mají mnoho pozitivních účinků, a ano, voňavý svět je laskavější, barevnější, tvořivější, lepší. Umění vůní je také uměním lásky a já za dvacet let práce s vůněmi vím, že čich, paměť a vůně pomáhají a dělají nás šťastnějšími.

 

Doprovodné programy pro tento týden

Pondělí

Úterý

Středa

Čtvrtek

Sobota

Neděle

Nid: 7
Nid: 21
Nid: 23
Nid: 24
Nid: 22