Slavíme výročí Charlese Baudelaira!

9. dubna si připomínáme dvě stě let od narození Charlese Baudelaira. U příležitosti tohoto významného výročí GASK připravuje rozsáhlou výstavu „Samota uprostřed davu“.

Charles Baudelaire, jeden z největších básníků 19. století, byl zásadní osobností pro vývoj moderního umění. Básník, neustále kolísající mezi láskou a nenávistí, celý život toužil po kráse, kterou ze zla a ošklivosti tak mistrně destiloval skrze svou poezii.

Charles Pierre Baudelaire se narodil 9. dubna 1821 v Paříži. Brzká smrt otce a nenáviděný otčím, nechtěná plavba do Indie, potupné určení opatrovníka, neustálý finanční nedostatek i vztahy se ženami, to vše přispívá k básníkově vnitřní bolesti, marnosti a prokletí. Z tohoto základu vyrůstají „Květy zla“, sbírka nenáviděná, odsouzená, literárně naprosto přelomová a geniální.

První překlady Baudelairových básní se v českém prostředí objevily v 70. letech 19. století. Od té doby vzdalo poctu tomuto básníkovi mnoho českých umělců z řad literátů i výtvarníků. Výrazné baudelairovské ozvěny rezonují i v umění současném. S více než sedmdesáti umělci, v průřezu od počátku 20. století do současnosti, oslavíme Baudelairovo dvousté výročí narození rozsáhlou výstavou „Samota uprostřed davu: Charles Baudelaire a české umění“.

Doprovodné programy pro tento týden

Pondělí

Úterý

Středa

Čtvrtek

Pátek

Sobota

Neděle

Nid: 7
Nid: 21
Nid: 23
Nid: 24
Nid: 22