3/12 9:00_Tvář baroka

Od 4.12. budou pro veřejnost v GASKu připravena nová barokní zastavení - vonná instalace Parfém pro GASK Petry Hlavaté, haptický přepis jezuitské koleje z rukou Davida Linka a Jakuba Honetschlägera a animované projekce v nikách od studia Krutart. Další novinkou bude audio průvodce s hlasy Kamily Drtilové a Miroslava Táborského s hudebním doprovodem Jindřicha Macka a dialogový list Spolu…jezuitskou kolejí.

Nová barokní zastavení na počest monumentální budově jezuitské koleje v Kutné Hoře Vám představíme 3.12. on-line v živých přenosech, kterými Vás provede Petr Adámek za přítomnosti vzácných hostů. Později bude na našich webových stránkách k dispozici také záznam z celé akce z dílny kameramana Jaroslava Berana.

 

Program on-line přenosu:

9.00 h_ÚVOD K PROJEKTU TVÁŘ BAROKA

Představení myšlenky celého projektu a stručné představení dílčích částí celoročního programu

 

10.00 h_AD MAIOREM DEI GLORIAM_audio průvodce jezuitskou kolejí 

Představení záměru

Kamila Drtilová – četba úryvku z Kalistovy Tváře baroka o J. A. Komenském a jezuitech a četba úryvku z eseje Ivana Slavíka o Fridrichu Bridelovi

Miroslav Táborský – přednes Komenského básně Žalm XXIII. – Hospodin nejlepší opatrovník a přednes úryvku Bridelovy adventní básně Jesličky

 

15.30 h_ARS LONGA / UMĚNÍ TRVÁ_parfém pro GASK 

Představení záměru vonné instalace

Místo on-line projekce: FB profil GASK (https://www.facebook.com/galerie.GASK) / Cílová skupina: studenti, dospělí, senioři a rodiny s dětmi

 

Tvář baroka ARS LONGA / UMĚNÍ TRVÁ_parfém pro GASK

Vonná pocta Galerii Středočeského kraje vychází z jednoduchého principu zlatého řezu, touhy po dokonalé božské harmonii, která je univerzální a po staletí prochází díly vědců a umělců. Parfém je velmi čistý, puristický, až alchymický. Jeho hlavním poselstvím je poselství zlata, ušlechtilého kovu a vzácné ingredience.

Petra Hlavatá, autorka vonné instalace, tvořila s odkazem na historii budovy barokní jezuitské koleje a zároveň akcentuje její současné využití v podobě galerie umění 20. a 21. století. Propojení se odráží v syntetických tónech a spirálovitém vrstvení. Vybrané ingredience – starověká pryskyřice a ambra v kontrastu s moderním ebenovým dřevem a stopovými vůněmi – tvoří kontrast. Opozitní koncept je klíčový pro stálou expozici GASK Stavy mysli / Za obrazem – Obměny a intervence, a právě z něho vychází základní inspirace recepisu.

Spirálovitá kompozice parfému vychází z  tradičních královských receptur. Jeho základem jsou vitalizující a východní orientální ingredie, ambra a pižmo, které byly historicky užívány jako léčiva (afrodiziaka) na královských dvorech. Obě esence jsou známé i jako fixativa v renesančním umění vůní. Ingredience jsou postaveny kontrastně, ambra jako teplý sametový tón, pižmo jako chladivá a intimní nota. Srdcem parfému je originální a vzácný cibet, často značen jako vůně.

 

 

 

Datum konání: 
03. 12.2020

Doprovodné programy pro tento týden

Pondělí

Úterý

Středa

Pátek

Sobota

Neděle

Nid: 7
Nid: 21
Nid: 23
Nid: 24
Nid: 22