0

Košík

Hledat Menu

Vernisáž výstavy Necenzurováno

Přejít na všechny akce

Široká veřejnost

Sobota 27. 05. 2023 od 16:00

Součástí vernisáže je koncert Lecha Janerky

Zdarma

Přijďte na zahájení nové výstavy Necenzurováno. Polské nezávislé umění 80. let do GASK!
Návštěvník uvidí angažované umění ponořené do dějinného kontextu, které je aktuální i v dnešních souvislostech. Představeno bude cca 230 děl šedesáti umělců, kteří v tomto období na protest proti vyhlášení výjimečného stavu bojkotovali kulturní politiku komunistických orgánů Polské lidové republiky.
Výstava se koná ve spolupráci GASK, Centra současného umění – Zámku Ujazdowski ve Varšavě, Institutu Adama Mickiewicze a Polského institutu v Praze.
V 18:00 proběhne v rámci doprovodného programu výstavy Necenzurováno. Polské nezávislé umění 80. let mimořádný koncert Lecha Janerky, polského rockového muzikanta – baskytaristy, zpěváka, skladatele a textaře, který patří mezi přední představitele polské nezávislé hudební scény posledních čtyřiceti let. Jeho písničky se od konce 70. let nastálo vepsaly do mysli polských posluchačů a dodnes neztratily nic ze své aktuálnosti a naléhavosti. Janerkův osobitý hudební styl čerpá z new wave a postpunku, ale nevyhýbá se ani reggae, postindustriální elektronice či klasickému popu. Zdánlivé „hitovky” s hutnými, téměř surrealistickými a hořce ironickými texty v sobě skrývají mnohovrstevnatost významů.
Výstava Necenzurováno. Polské nezávislé umění 80. let, kterou pořádá Galerie Středočeského kraje (GASK) v Kutné Hoře potrvá do 17. 9. 2023.