Fero Király plays Alvin Lucier (SK)

Fero Király plays Alvin Lucier (SK)

Na A Day of Sound přijíždí Fero Király provést klasickou skladbu/performanci Alvina Luciera I Am Sitting in a Room, při níž publikum zažije zpřítomnění nečekané rezonanční síly prostředí, ve kterém se právě nachází. 

Fero Király by měl být v Česku mnohem přítomnější a věhlasnější! Patří k nejagilnějším a nejnápaditějším hudebním experimentátorům současného Slovenska. Je členem klávesového dua Cluster Ensemble, které na sebe upozornilo přesnou a přesvědčivou interpretací raných minimalistických skladeb Philipa Glasse. Hvězdný skladatel nahrávky Cluster Ensemble autorizoval a vydal jako trojalbum na svém labelu Orange Mountain Music.

Fero Király je autor, interpret a pedagog. Zabývá se uměleckými projekty s přesahy do performance a sound artu, instalacemi, interpretací současné hudby, hudebními reinterpretacemi výtvarných děl. Využívá při tom nové hraniční experimentální polohy, vytváří si vlastní digitální nástroje a rád spolupracuje s jinými umělci s víceoborovým zaměřením. Věnoval se mapování raných děl minimal music Philipa Glasse, z nichž většinu na Slovensku premiéroval - od klubů po dvě největší katedrály (Košice, Bratislava). V posledním období se věnuje mikrotonalitě a live codingu s digitálními médii. Ve zvukových instalacích Chronik a Vodní hudba III, se věnuje tématům jazyka a času.

Mezi jeho nejznámější projekty patří zmíněný soubor Cluster Ensemble (spolu s Ivem Šillerem a Zuzanou Biščákovou). Za album Cluster Ensemble plays Philip Glass získal Cluster několik ocenění a výrazné recenze na Guardianu a Pitchfork.

Fero Király má za sebou několik rezidencí (Santa Cruz, San Francisco, Druskininkai, Ljubljana, Poznaň) a spolupracoval s umělci jako jsou Dano Matej, Karolina Kubik, Mišo Matejka, Milan Adamčiak, Michal Murín, Maja Osojnik, Anat Ben David, Petra Fornayová, Zuzana Žabková, Peter Mazalán, Eva Šušková, Svätopluk Mikyta a dalšími. Se svými pracemi vystupoval kromě Slovenska ve městech jako jsou New York, San Francisco, Londýn, Praha, Berlín, Passau, Vídeň, Oslo, Kodaň a další.

Pro svou práci používá svobodný otevřený software JACK a SuperCollider. Svobodný software je a vždy byl důležitou součástí jeho práce a etiky.

Je autorem audiovizuálního hudebního nástroje Zvukodrom určeného dětem a učitelům hudby / hudební výchovy, jakož i sbírky Botanická zahrada, která obsahuje grafické partitury, skladby a hudebně zvukové hry pro děti. Sbírka se etablovala v prostředí slovenských základních uměleckých škol a stala se součástí hudební výchovy dětí.

Fero Király je absolventem Hudební fakulty VŠMU v Bratislavě kde vystudoval hru na klavír. Jako externí pedagog učil na Univerzitě Komenského v Bratislavě na Filozofické a Pedagogické fakultě předměty týkající se novomediálních uměleckých nástrojů. Momentálně vyučuje na Akademii umění v Banské Bystrici kurz s názvem Čísliconástroje, který se zabývá kreativním programováním v programu SuperCollider.

https://www.ferokiraly.com

Typ doprovodného programu: 

Doprovodné programy pro tento týden

Pondělí

Úterý

Středa

Čtvrtek

Pátek

Sobota

Neděle

Nid: 7
Nid: 21
Nid: 23
Nid: 24
Nid: 22