Ondřej Vicena / Pink Brýle

19. 06.2022 - 09. 10.2022

Kurátorka: Veronika Marešová

Vernisáž: 18.6. 2022, 16:00

Projectroom

Ondřej Vicena (*1988), absolvent Ateliéru nových médií I na AVU a frekventant doktorandského studia v Ateliéru produktového designu na UMPRUM v Praze, je umělec, designér a sběratel obrouček s širokým profesním záběrem. Věnuje se volné tvorbě v oblasti multimediálních instalací nebo elektronickým hudebním projektům s využitím osmdesátkových syntezátorů, působí však také jako kurátor a architekt výstav. V této roli se právě v GASK představil v roce 2016, kdy vytvořil působivou architekturu pro šperkařský projekt Elišky Lhotské The Future is now v prostoru Whitebox.

Autor ve své designérské práci inklinuje k historii, především paměti místa, vintage estetice a nostalgii. Jeho aktuální site-specific instalace Pink Brýle navazuje na předchozí kurátorský koncept Brejle a Okuliare,věnovaný tradici československého brýlového návrhářství v mezinárodním kontextu, jenž byl oceněn na Designbloku 2021 cenou za Mimořádný počin za výstavní projekt.

Instalace Pink Brýle uvádí nejen nejnovější model brýlařského studia Optiqa, ale díky velkoformátovým záběrům na brýlařské stroje přináší i poetický vhled do řemeslné dílny. Kolekce Pink Brýle se opět vztahuje k historii a je inspirována barokním podobenstvím J. A. Komenského Labyrint světa a ráj srdce. V tomto literárním díle se objevují brýle mámení, které si nechá nasadit vypravěč-poutník svými průvodci. Daný moment popisuje výňatek uvedený jako motto textu.

Vicenův motiv „růžových brýlí“, čerpající z barokní literatury, připomíná rezonující odkaz na Komenského v metaforickém kontrapunktu k historii budovy, v níž sídlí GASK, bývalé jezuitské koleje, nábožensky opozičního sídla rekatolizace. Zároveň však Ondřej Vicena svou autorskou expozicí upozorňuje na novodobé aspekty brýlí mámení, jež dostávají sofistikovanější formu a podobu. Na jedné straně jsme denně prostřednictvím veřejných médií a sociálních sítí vtahováni do matrixu informačních toků a dezinformací. Čelíme nebo podléháme tlaku klamu a manipulace, strachu a nejistoty. Na druhé straně, nasazujíce si virtuální „růžové brýle“, jsme konejšeni zábavním průmyslem nabízejícím úniky do 3D realit a umělých rájů. V těchto souvislostech nabývají Komenského myšlenky znovu na palčivé aktuálnosti.

Komentované prohlídky s umělcem a kurátorkou: čtvrtek 23. 6. 2022 od 15:00, soboty 25. 6. a 6. 8. od 15:00

 

Doprovodné programy pro tento týden

Pondělí

Úterý

Středa

Čtvrtek

Pátek

Sobota

Neděle

Nid: 7
Nid: 21
Nid: 23
Nid: 24
Nid: 22