„Od malička pořád něco dělám a malování je to nejzábavnější, co jsem našel, tak teď maluji. Je to fascinující – vezmete podložku, na ni nanesete barvy a když se to povede, vznikne příběh, co se ještě neodehrál, otevře se okno do nového světa, který předtím nebyl. Je to jednoduchá hra probíhající už tisíce let. Vzrušuje mě, že pořád objevuji obrazy, co je potřeba namalovat“. Tak shrnuje svůj vztah k tvorbě malíř a sochař – MICL, civilním jménem Michal Novotný pocházející z Brna.

Nosným tématem je pro MICLa prostor. Buduje, staví, konstruuje i boří otevřený, svobodný prostor v žitných polích, lesích, lukách, vodách, oblacích i vesmíru. Zde jako ve varieté nebo v cirkusovém šapitó rozehrává ty nejneuvěřitelnější snové, halucinogenní až fantasmagorické výjevy. Svou malbou porušuje gravitační i fyzikální zákonitosti, kouzlí a fabuluje. Důvěrně známé předměty, jako jsou prkna, šrouby, žebříky, mění v jeho vizích svou velikost: levitují, hoří, případně jsou zaplavovány mořem na zemi, na nebi nebo v kosmu. Vlčí máky, marihuana a obilí dorůstají do výše stromů. Sloníci, prasátka, delfíni spolu se zeleninou a ovocem balancují a levitují v éteru. Živá interakce v přátelském i bouřlivém duchu probíhající napříč rostlinnými i živočišnými druhy, člověka nevyjímaje, je posvěcovaná andělskou přítomností probleskující tu a tam na plátnech.

Typických rysem Miclových obrazů jsou také nepřehlédnutelné sochařské kompozice. Ať už se jedná o architekturu, skulptury, nebo sochařsky stylizované lidské figury, mnohdy autoportrétně laděné.

Tento svět magického realismu a surrealismu zobrazující nepravděpodobné situace či mimogalaktická setkání působí jako energetické gejzíry nespoutané fantazie, bezbřehé obrazotvornosti a radosti z plnohodnotné existence lidského bytí.

Výstava Ryba v žitě je nejen oslavou současné nezatížené autorovy malby, ale i blížícího se půlstoletí (1969–2019) od jeho narození ve znamení Ryb. V Café Fatal jsou představeny všechny polohy umělcova rukopisu, a to jak nezvykle barevné zlatočerné malby, tak obrazy hýřící jasnými, zářivými barvami.  MICLovu expozici doplňuje sochařská dada realizace.