GASK pod širým nebem

Kvůli protiepidemickým opatřením jsou možnosti prožívat umění „napřímo“ v galeriích již rok velmi omezené. V GASK proto přemýšlíme nad způsoby, jak zpřístupnit umění lidem, kteří se již řadu týdnů a měsíců nemohou těšit z důvěrného setkávání s ním. Výsledkem je projekt GASK pod širým nebem, který v krásných zahradách za galerií představí sochy či prostorové instalace umělců, zastoupených ve stálých expozicích GASK Stavy mysli / Za obrazem a Alej světců nebo na současných či připravovaných výstavách. Projekt připravili kurátoři GASK Richard Drury, Veronika Marešová, Adriana Primusová a Vanda Skálová.

Jde celkem o osm autorů, z nichž každý představuje výraznou postavu českého umění současnosti: Adéla Matasová (*1940), Jindřich Zeithamml (*1949), Jiří Středa (*1956), Martina Hozová (*1971), Veronika Šrek Bromová (*1966), Lukáš Rittstein (*1973), Dagmar Šubrtová (*1973) a Jan Kovářík (*1980). Jejich díla budou postupně umísťována na vybraných místech po zahradách GASK. Už nyní jsou k vidění díla Jiřího Středy a Dagmar Šubrtové, další budou brzy následovat.

Klíčovým momentem projektu je dialog mezi symbolickým sdělením uměleckých děl a velkorysým prostředím zahrad GASK. Tvůrčí pojednání „věčné otázky“ lidské identity a problematického vztahu civilizace a přírody tak na pozadí stále se měnící přírodní scenérie vstupuje do kontextu monumentálně projevované kulturní, respektive duchovní paměti místa. Je-li v Louisiana Museum of Modern Art v Dánsku koncepčním „spoluhráčem“ sochařského parku inspirující průhled do mořské zátoky, tak v GASK jím jsou architektonické dominanty jezuitské koleje a chrámu sv. Barbory, ale i průhled na historické centrum Kutné Hory, zapsané v roce 1995 na seznam světového dědictví UNESCO.

GASK pod širým nebemje dlouhodobým záměrem, počítá se tedy s postupným obměňováním sochařských a prostorových děl. Návštěvníkům tak nabízíme novou příležitost užívat si naše zahrady jako „přístav pohody a poznání“, než jim znovu otevřeme dveře do galerie a nabídneme možnost těšit se z bohatého programu výstav a dalších aktivit.

V galerii fotografií se můžete podívat na instalaci soch Jiřího Středy CO VÍME a Dagmar Šubrtové SUCHÝ MLADÝ STROM.

 

Doprovodné programy pro tento týden

Pondělí

Úterý

Středa

Čtvrtek

Pátek

Sobota

  • 17.04. 13:30

    GASK rodinám: Náš dotek_Každý den mimochodem vytváříme stopy a zapisujeme do své paměti velké i menší zážitky.

Neděle

Nid: 7
Nid: 21
Nid: 23
Nid: 24
Nid: 22