Výstava Hvězdné nebe, která mapuje spolupráci královédvorského textilního továrníka Josefa Sochora a jeho synů s vůdčími osobnostmi tehdejší umělecké scény, bude od 10. července k vidění v Galerii Středočeského kraje v Kutné Hoře. Vedle Františka Kysely, autora stejnojmenné monumentální textilie zobrazující postavení nebeských těles v den vzniku samostatného Československého státu, se v expozici objeví práce Aloise Fišárka, Aloise Wachsmana, Jiřího Trnky, Karla Svolinského, Toyen nebo Marie Fischerové-Kvěchové.
Pro rozvoj profese designéra, tak jak ji známe dnes, bylo velmi podstatné období první poloviny 20. století. Osvícení průmyslníci, usilující o produkci esteticky kvalitních výrobků, poprvé vsadili na spolupráci s etablovanými výtvarníky. Mezi ně patřil také Josef Sochor a následně jeho synové, kteří podporovali moderní výtvarné projevy a pro navrhování textilních dezénů oslovovali významné umělce a umělkyně. Na architektonických návrzích pro firmu Sochor a rodinu jejích majitelů pracovali Josef Gočár nebo Pavel Janák, kteří se společně s Františkem Kyselou, Otto Gutfreundem nebo Antonínem Kybalem podíleli i na vytváření interiérů dvou rodinných vil ve Dvoře Králové nad Labem.
Hvězdné nebe je třetí ze série čtyř výstav, které v roce 2022 realizuje v Čechách, na Moravě a Slovensku Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze, a to v rámci grantového projektu Umění a průmysl: Opomíjené regionální osobnosti podnikatelů coby hybatelů hospodářského pokroku Československa, jejich význam a spolupráce s umělci, architekty a designéry.
Projekt vznikl ve spolupráci s Uměleckoprůmyslovým museem v Praze.
V červnu 2023 byla vydána publikace Hvězdné nebe – Sochorovi a František Kysela. Titul, věnovaný královédvorské firmě Josef Sochor – Textilní závody, Dvůr Králové nad Labem a její spolupráci s umělci, výtvarníky a architekty, zejména s výtvarníkem a pedagogem, kouřimským rodákem Františkem Kyselou, je jedním z výstupů výzkumného projektu Průmysl a umění: Opomíjené regionální osobnosti podnikatelů coby hybatelů hospodářského pokroku Československa, jejich význam a spolupráce s umělci, architekty a designéry (NAKI II) Ministerstva kultury České republiky.
Publikaci si můžete nově zakoupit v naší galerijní prodejně.