„Vše z jediného jest a v jednom musí být, co nechce v mnohosti se v sobě rozčlenit.“
Johannes Scheffler (Angelus Silesius)
Křížový řez Jaroslava Kučery přináší do minimalistického komorního prostoru Whiteboxu silně působivou sochařskou instalaci. Autor se zhostil zaklenutého bílého prostoru prostřednictvím architektury připomínající padající kříž z kovu, do jehož bělostných útrob vložil osm šperkařských edic. Ty jsou inspirovány nejenom obecnými tématy vztahujícími se k české zemi, ale umělec zpracovává i osobnější roviny, jako jsou unikání, vnitřní vibrace, krvácení atd. Křížový objekt vklíněný mezi stěny pak po obou stranách lemují zarámované brože v barevně světelném kontrastu.
Na pravé straně nalezneme bronzovou kolekci temnější a hutnější Cross Section, jež vznikala poslední tři roky pro výstavu v GASK a podle které byl celý projekt také pojmenován. Křížový řez nevychází primárně pouze z křesťanské ikonografie, ale obsahuje i volně asociační polohu křížení cest v krajině při putování. Objevný je i přístup k zobrazení kříže, který není zhmotněn, ale je v podstatě prostorem mezi hmotou.
Na levé ploše místnosti světélkuje hravá a odlehčená série Clouds. Tato série už byla částečně prezentována na Trienále Jablonec 2023 s podtitulem Computer & Jewellery (Současný autorský šperk), přesto i zde vidíme nové, dosud nevystavené artefakty. Clouds jsou vymodelovány z perspexu (akrylátového skla) do tvaru nebeských mraků. Do těchto harmonických obláčků jsou vetknuty elektronické součástky evokující přísný technologický řád s vlastní specifickou estetikou, jenž však současně přináší jemné zdrojové světlo.
Konceptuální pojetí Křížového řezu představuje v českém prostředí ojedinělý přístup takzvaného funkčního designu, kdy objekt může být buď šperkem, nebo miniaturní sochou – objektem, a to díky naprosto preciznímu a časově velmi náročnému řemeslnému zpracování.
Doprovodný program:
Workshop a komentovaná prohlídka s umělcem a kurátorkou – 31. 5. 2025, 16:00