Značka FAKTICKY vznikla v roce 2016 spojením designérek Petry Bindr a Barbory Novákové. Základním tématem jejich tvorby jsou široké možnosti užití betonu při výrobě šperků, objektů a bytových doplňků. Zaměřují se zejména na kombinaci betonu s minerály a drahými kovy. Vlastním způsobem nahlížejí na lidskou touhu po geometrické dokonalosti v symbióze s organickou surovostí přírody. Kladou důraz na řemeslné zpracování, nechávají vyniknout krásu betonu a hledají jeho limity.

Fakticky FAKTICKY je stylizovaná prezentace šperkařského studia FAKTICKY, které do galerijních prostor Whiteboxu přenáší svou uměleckou dílnu, spolu se všemi proprietami, náčiním a fundusem.

K vidění jsou zde nejen nejnovější kolekce šperků a objektů, ale také jemný prach vznikající při obrušování a hledání finálního tvaru klenotů, odpad, úlomky a nepovedené kousky.

Výstavu slovem provází báseň Beton (ze stejnojmenné sbírky z roku 1970) českého básníka, prozaika a esejisty Miroslava Holuba, jež vznikla nejspíš v 60. letech na studijní stáži v USA. Báseň do instalace vnáší kontemplativní a meditativní složku, která původně designérky v tvorbě inspirovala, a může podobně zapůsobit i na návštěvníky výstavy.

Video o výstavě najdete ZDE.