Virtuální prohlídka stálé expozice

Představujeme Vám první z celkem čtyř částí 3D virtuální prohlídky naší stálé expozice Stavy mysli / Za obrazem. Vstupte do virtuálního prostoru a prohlížejte si umělecká díla, poslouchejte podcasty, sledujte videa a čtěte texty.

 https://my.matterport.com/show/?m=Xx74BRf2fCg

Prohlédněte si také druhou a třetí část virtuální prohlídky stálé expozice a setkejte se s uměleckými díly klasiků moderního umění i představitelů současného umění.

 

Úvodní text kurátora Richarda Druryho

Právě vstupujete do stálé expozice GASK – Galerie Středočeského kraje. Expozice je zasazená do vzdušných a elegantních síní a chodeb bývalé jezuitské koleje v Kutné Hoře. Ukazuje především nejlepší díla ze sbírek naší galerie. V expozici také najdete dlouhodobé zápůjčky i intervence neboli cílené vstupy současných umělců, kteří pracují s novými médii.

Název expozice Stavy mysli / Za obrazemnapovídá, že není pojata klasickým způsobem. Místo tradičního sledu exponátů, řazených podle časové posloupnosti, je naše expozice založena na pestrém spektru citového a myšlenkového života člověka. Umění je zde prezentováno jako živé svědectví, které je schopno nás bezprostředně oslovovat bez ohledu na historický odstup a kulturní či národní odlišnost. Struktura expozice je postavena na kontrastních dvojicích stavů mysli, například samota a přátelství, ke kterým se vztahují vystavená díla. Mezi exponáty najdete na stěnách i citáty či aforismy, které daný stav mysli paralelně reflektují a zároveň podněcují to, jak prožíváte sousedící vizuální díla.

Expozice Stavy mysli / Za obrazem se vyvíjí v úzké spolupráci s Lektorským centrem GASK; v rámci jeho programu GASK bez bariér naše Lektorské centrum připravilo k expozici soubor haptických přepisů vystavených obrazů pro slabozraké a nevidomé návštěvníky a také audioprůvodce stálou expozicí a jezuitskou kolejí.

Ve stálé expozici GASK se můžete inspirovat dialogy mezi jednotlivými exponáty, mezi výtvarnou představivostí a literárním myšlením, koneckonců i mezi uměním a barokními interiéry. Zejména dnes, v době nuceného odloučení, je cílem naší expozice vrátit diváky k „lidskému zdroji“ v umění a tím u nich podporovat větší empatii a sounáležitost. Naší nadějí je, že při lepším chápání umění budete lépe rozumět jedné ještě důležitější věci – sami sobě, a proto i jeden druhému. Vítejte ve Stavech mysli!

Doprovodné programy pro tento týden

Pondělí

Úterý

Středa

Čtvrtek

Pátek

Sobota

Neděle

Nid: 7
Nid: 21
Nid: 23
Nid: 24
Nid: 22