Home page

Stavy mysli – Za obrazem, nová stálá expozice

Nové pojetí stálé expozice Galerie Středočeského kraje v jezuitské koleji v Kutné Hoře se zásadně liší od její bývalé podoby, kde se postupně mapovalo historické budování sbírek. Liší se také od tradičního chronologického uspořádání na sebe navazujících (nebo vůči sobě se vymezujících) stylů a „-ismů“.

IHS - jezuitská expozice

Záměrem expozice je představit smysl existence Tovaryšstva Ježíšova, tím pak ukázat obsah, způsoby a důsledky jezuitské výuky v kolejích jako byla ta kutnohorská. Způsob instalace se tomuto záměru přizpůsobuje důrazem na stručnost, trefnost a dialogičnost sdělení. Místem instalace je schodiště věže severního křídla koleje, podél něhož uvidíte na lehkých pruzích látky vlát intence.

Lukáš Jasanský / Martin Polák - Na bílém papíře a chlapi

Výstava představuje cyklus 14 barevných fotografií z let 1988-1989. Sérii předmětů, které je tehdy obklopovaly ve všedním životě, předkládají bez jakéhokoli dalšího kontextu. Dvojice předmětů dokumentují dobovou skutečnost ve své absurditě a současně jsou parodií na žánr fotografického zátiší.

Jakub Špaňhel - Kytky, města, motýli

Výstava Špaňhelovy grafické tvorby představuje výběr prací z let 2000-2016. Doplňuje ji několik obrazů, které vznik vystavených grafik iniciovaly.

Autor je fascinován světem, jež ho obklopuje. Zachycuje kytky, města, motýly, ale i benzinové pumpy, kostely a hřbitovy.

Dana Sahánková - Vertikála šerosvitu

Fascinující velkoformátové tušové kresby  Dany Sahánkové propojují světy všedního osobního prožitku, v nichž ikonograficky dominují zvířecí motivy. Detailu však kontrastuje celek universa a obrazy se stávají jakýmsi zobrazením theatrum mundi.

Navštivte výstavu do 30. října.

Václav Linek - Pozdní příchody

Rodák z Kutné Hory patří mezi významné české humoristy přispívající do mnoha satirických časopisů. Celý život zasvětil práci pro Městské divadlo v Kolíně. Pozdní příchody představí průřez jak starších prací, tak nejnovějších černobílých i kolorovaných kreseb.

XXL pohledů na současné slovenské výtvarné umění

„XXL pohledů na současné slovenské výtvarné umění“ je dlouhodobý výstavní projekt představující přední slovenské výtvarné umělce všech generací. Výtvarníky uvádějí v rámci přímého dialogu uznávaní slovenští, čeští, ale i zahraniční historici umění, kteří se věnují jejich tvorbě.

Dorota Sadovská - Léčba bílou

Hlavním tématem multimediální výtvarnice Doroty Sadovské je lidské tělo - ať již vcelku nebo části. Autorka představuje léčbu bílou pomocí svých kresbostřihů.

Bílá jako luxus ticha a jednoduchosti - zažijte protiváhu ukřičenosti dneška.

 

 

VJEMY - Stříbro

Designérské trio bratři Ciglerovi a Světlana Koženova vystupují pod značkou VJEMY. Navrhují nábytek, bytové doplňky, ale i porcelán, inspirovaný českým kubismem. Pro GASK připravili speciální projekt Stříbro, vycházející z historie Kutné Hory vázané na těžbu tohoto drahého kovu. Vznikla i limitovaná edice pokovených mís, které koupíte v DESIGNSHOPU.

Vladimír Jiránek - Humor - interaktivní výstava nejen dětem

Humorista a kreslíř Vladimír Jiránek, Bob a Bobek, interaktivní koutek, Pat a Mat, 250 originálů, 150 nejlepších kreslených vtipů. Králíci z klobouku v nadživotní velikosti a spousta plyšáků ke koupi. Přijďte s celou rodinou do GASK!

 

Životní styl kolem roku 1900 / Plakát ze sbírky H-Posters

Přijďte se podívat na výběr plakátů ze sbírky Zdeňka Harapese, který se zaměřuje na reklamu předmětů a služeb obohacujících každodenní život všech společenských vrstev na přelomu 19. a 20. století. Výstava je přístupná každý víkend od 10 do 18 hodin.

Doprovodné programy pro tento týden

Pondělí

Úterý

Středa

Čtvrtek

  • 01.09. 10:00
    V novém školním roce 2016/17 se můžete těšit na přednášky a workshopy s těmito umělci a teoretiky:
  • 01.09. 10:00
    V novém školním roce 2016/17 se můžete těšit na přednášky a workshopy s těmito umělci a teoretiky:

Pátek

Sobota

Neděle

Nid: 7
Nid: 21
Nid: 23
Nid: 24
Nid: 22