GASK pod širým nebem je projekt v krásných zahradách za galerií, který představuje sochy či prostorové instalace umělců, zastoupených ve stálých expozicích GASK Stavy mysli / Za obrazem a Alej světců nebo na současných či připravovaných výstavách. Projekt připravili kurátoři GASK Richard Drury, Veronika Marešová, Adriana Primusová a Vanda Skálová.

Vystavující umělci jsou výraznými postavami českého umění současnosti: Adéla Matasová (*1940), Lukáš Rittstein (*1973), Dagmar Šubrtová (*1973), Kryštof Hošek (*1984), Pavel Šimíček (*1981), Vojtěch Trocha a V.K. Novák (1942–2014).

Klíčovým momentem projektu je dialog mezi symbolickým sdělením uměleckých děl a velkorysým prostředím zahrad GASK. Tvůrčí pojednání „věčné otázky“ lidské identity a problematického vztahu civilizace a přírody tak na pozadí stále se měnící přírodní scenerie vstupuje do kontextu monumentálně projevované kulturní, respektive duchovní paměti místa. Je-li v Louisiana Museum of Modern Art v Dánsku koncepčním „spoluhráčem“ sochařského parku inspirující průhled do mořské zátoky, tak v GASK jím jsou architektonické dominanty jezuitské koleje a chrámu sv. Barbory, ale i průhled na historické centrum Kutné Hory, zapsané v roce 1995 na seznam světového dědictví UNESCO.

GASK pod širým nebem je dlouhodobým záměrem, v jehož rámci se budou zahrady postupně proměňovat v podnětnou „uměleckou zónu“ s mnohem užší návazností na odbornou dramaturgii galerie. V zájmu koncepčního propojování „interiérového“ a „exteriérového“ fungování GASK byly např. odstraněny dosluhující skleněné informační panely, osazené na místě barokní vápencové pece za jihozápadní částí jezuitské koleje. Uvolněné místo po plánovaném následném doplnění lavičkami nově poslouží jako další divácky atraktivní odpočinková zóna i „pódium“ pro výrazné umělecké realizace, schopné komunikovat s okolním historickým prostředím.

GASK pod širým nebem počítá s postupným obměňováním sochařských a prostorových děl. Návštěvníkům tak nabízíme novou příležitost užívat si naše zahrady jako „přístav pohody a poznání“ – zároveň jde o pozvání dovnitř galerie, kde se lze těšit z našeho bohatého programu výstav a dalších aktivit!

V galerii fotografií se můžete podívat na objekty V. K. Nováka PLANETY – KRUHY, Vojtěcha Trochy V BETONOVÉM PELÍŠKU, Dagmar Šubrtové  SUCHÝ MLADÝ STROM  a TEN, JENŽ BYL ZAPOMENUT a laminátovou sochu Lukáše Rittsteina s názvem PTÁK RÁJE.

Další díla v galerii fotografií:

Kryštof Hošek – THERE IS MORE

Adéla Matasová – DEŠŤOVÁ STĚNA

Pavel Šimíček – LAPUTA III a LAPUTA V

Markéta Váradiová – RATOLEST

 

Projekt GASK POD ŠIRÝM NEBEM byl financován městem Kutná Hora.